1/2 kg wątróbki opłucz i namocz w mleku przez godzinę. Op€cz, oczyść z błon, usmaż na klarowanym maśle. Przełóż do ciepłego piekarnika. Na maśle usmaż obrane, oczyszczone z gniazd nasiennych i pokrojone w cząstki 2 jabłka renety i dużą pokrojoną w kostkę cebule cukrową. Dodaj wątróbki do warzyw, podlej wszystko 150 ml cydru, dopraw sola , pieprzem i majerankiem. Podawaj z ryżem i surówkami.
wtorek, 27 grudnia 2016
Tarta żurawinowa Bakewell
350 g żurawin, 80 g cukru trzcinowego i 2 łyżki wody zagotuj w rondelku. zetrzyj skórkę z 2 klementynek i dodaj ja do rondelka. Duś pod przykryciem przez 10 min. na małym ogniu. Zostaw do wystudzenia. Wymieszaj pulsacyjnie w malakserze 240 g mąki tortowej, 40 g mielonych migdałów i 80 g cukru pudru. Dodaj 200 g pokrojonego na kawałki masła i miksuj dalej aż masa się ujednolici. Rozkłóć 2 jajka z odrobina soli i 3 łyżkami lodowatej wody i wlej do malaksera. Mieszaj do połączenia wszystkich składników. Zawiń ciasto w folię spożywczą i przechowaj w lodówce. Roztop 200 g masła i zostaw do ostudzenia. Ubij 5 jajek z 200 g miałkiego cukru i skórka otarta z 2 klementynek. Dodaj mieszając stopione masło i 200 g mielonych migdałów. Wylep ciastem dużą formę do tarty. Ponakłuwaj ciasto widelcem. Rozsmaruj na nim dżem żurawinowy i wlej na niego migdałowe nadzienie. Wstaw do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i piecz 45 min. Sprawdź czy nadzienie jest suche. Jeśli nie jest suche piecz aż się całe upiecze. Wyjmij z piekarnika i zostaw do ostudzenia. Utrzyj w misce 300 g cukru pudru, 2 łyżki roztopionego masła i sok wyciśnięty z 2 klementynek. Gdyby lukier był za rzadki dodaj jeszcze trochę cukru pudru i dalej ucieraj. Rozsmaruj lukier na tarcie i udekoruj.
Krem z orzechów laskowych
Zagotuj 200 ml śmietanki 12%. Utrzyj w garnku z grubym dnem 3 żółtka z 75 g cukru pudru, wlewaj do nich gorącą śmietankę cały czas ubijając. Postaw garnek na kuchence na 5 stopniu grzania i ubijaj masę aż zgęstnieje. Rozpuść w 50 ml śmietanki 12% 20 g żelatyny i dodaj do masy z żółtek. Odstaw do ostudzenia. W naczyniu do ubijania ubij 400 ml śmietanki 30%, dodaj 2 śmietanki fix, 75, g cukru pudru, opakowanie cukru waniliowego, ubij na sztywno i dodawaj ubijając masę żółtkową i 20 dkg zmielonych orzechów laskowych. Przełóż krem do formy i zostaw w chłodzie na kilka godzin. W garnuszku podgrzewaj ciągle mieszając 10 dkg połamanej tabliczki gorzkiej czekolady, 2 czubate łyżki cukru pudru, 2 łyżki masła i odrobinę wody. Wyjmij krem z formy na półmisek. Gdy masa czekoladowa uzyska konsystencje sosu oblej nią krem i zostaw do zastygnięcia.
Tajska sałatka z wołowiną
Na półmisku ułóż kilka gatunków umytej i porwanej na kawałki sałaty Ogórek obierz, pokrój w kostkę i dodaj do sałaty. Kilka pomidorków koktajlowych przekrój na pół i wrzuć na półmisek. Rozgrzej na patelni oliwę, podsmaż na nie ostrożnie zmiażdżony ząbek czosnku i drobno posiekana trawę cytrynową. Wrzuć plaster rostbefu i smaż 2 min. z każdej strony. Wyjmij na deskę, pokrój w plastry i ułóż je na sałacie.
Wyciśnij 2 łyżki soku z limonek, posiekaj pęczek bazylii i pęczek kolendry i dodaj wszystko do sosu na patelni. Dodaj łyżkę słodkiego sosu chili, gotuj chwilę, dopraw solą i pieprzem , polej sałatę i podawaj z ciepłą ciabatą.
Pieczeń wołowa na niedzielę
1,5 kg wołowiny zrazowej Obrumień na oliwie ze wszystkich stron. Przełóż do naczynia żaroodpornego z pokrywką. Na patelni podsmaż 2 cebule drobno posiekane, seler naciowy pokrojony w plasterki, 3 ząbki czosnku wyciśnięte przez praskę. Smaż do zeszklenia cebuli. Wlej 250 ml czerwonego wina, zagotuj i dodaj puszkę pokrojonych pomidorów oraz dużą startą marchew. Gotuj 2 min, przełóż do mięsa, posyp wszystko posiekanym tymiankiem, lekko osól, przykryj mięso pergaminem a naczynie pokrywką i wstaw do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na 2,5 godz. Zagotuj w garnku 1/2 l rosołu wołowego, wrzuć do niego 60 dkg młodych ziemniaków pokrojonych na ćwiartki, 5 marchewek pokrojonych w grube plastry, 3 białe rzepy pokrojone w plastry i 2 kalarepki pokrojone w półplastry. Gotuj na małym ogniu 10 min. Wyjmij mięso z naczynia żaroodpornego a sos przełóż do garnka i utrzyj blenderem na gładkie pure. Odcedź ugotowane warzywa i ułóż warstwę z nich w naczyniu żaroodpornym. Połóż na nich mięso, przykryj resztą warzyw i polej utartym sosem i wywarem z gotowania jarzyn. Przykryj pokrywka i wstaw do piekarnika na 20 min. Wyjmij mięso na deskę, przykryj folia i zostaw na 10 min. Warzywa wstaw do piekarnika ustawionego na 100 stopni. Pokrój mięso w plastry, ułóż na warzywach, polej sosem, posyp posiekana pietruszka i podawaj z sałatką cykorii.
Tajski rosół z kurczakiem
3 cm korzeń imbiru zetrzyj na tarce i wrzuć do garnka z oliwą. Smaż kilka minut na małym ogniu. Wyciśnij przez praskę 5 ząbków czosnku , dodaj do garnka i smaż dalej 2 min.Wlej 1 litr bulionu z kurczaka, 400 ml mleka kokosowego, lekko zgniecioną trawę cytrynową, 4 liście limonki kafir, białe części 2 kapustek pak choi pokrojone w paski, oczyszczoną z pestek papryczkę chili, 200 g grzybów shitake i 200 g boczniaków pokrojonych w paski. Gotuj na średnim ogniu 15 min.Dodaj łyżkę stołową sosu rybnego, dwie łyżki pasty tom yum, łyżeczkę kurkumy i sok z 3 limonek. Gotuj chwilę, dodaj pokrojoną w paski pozostała kapustę pak choi, posiekaną kolendrę i 2 pokrojone w kostkę piersi kurczaka. Gotuj 10 min.W osobnym garnku ugotuj chiński makaron jajeczny. Odcedź i podawaj razem z zupą posypując ją posiekana tajską bazylią.
piątek, 9 grudnia 2016
Pączki parzone
1/2 szklanki mąki tortowej zalej 1/4 l wrzącego mleka i dobrze rozbij mikserem aby nie było grudek. 6 dkg drożdży rozetrzyj z łyżką cukru, rozpuść w 1/4 l letniego mleka i dodaj do ostudzonego, zaparzonego ciasta. Wymieszaj dobrze mikserem i zostaw rozczyn w ciepłym miejscu na pół godziny. 12 żółtek utrzyj z 20 dkg cukru i cukrem waniliowym, Dodaj drobno pokrojona skórkę pomarańczową, 2 łyżki spirytusu, dodaj wszystko do rozczynu. Dosyp resztę mąki (z 1 kg) i wlej roztopione 20 dkg masła. Wyrabiaj ciasto na jednolitą masę aż będzie odchodziło od ręki. Zostaw przykryte w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Słoik konfitury z płatków róży wyłóż na sito do odcieknięcia. Przełóż do miski, dodaj 10 dkg mielonych migdałów i wymieszaj.
Formuj pączki nadziewając je konfiturą i układaj na posypanej mąka tacy.
Przykryj ściereczka aby trochę podrosły. Zrób lukier z cukru pudru, soku cytrynowego (lub rumu), niedużej ilości gorącego mleka i 2 łyżek roztopionego masła ucierając wszystko ucierakiem. Dodaj do lukru posiekana skórkę pomarańczową i wymieszaj. Smaż na rozgrzanym smalcu na średnim ogniu do uzyskania rumianego koloru przewracając na druga stronę jeśli pączki same się nie obrócą. Wykładaj na ręcznik papierowy lukruj w lukrze cytrynowym lub rumowym i układaj na półmisku.
Tarta cytrynowa
Zrób w malakserze kruche ciasto z 25 dkg mąki krupczatki, 10 dkg cukru pudru, 20 dkg masła, paczki cukru waniliowego, 2 żółtek i odrobiny soli. Tortownicę wysmaruj masłem i oprósz mąką. Wyłóż ciasto na tortownicę i rozprowadź palcami na spodzie i bokach formy. Wstaw ciasto na 1/2 godz. do lodówki. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Wyjmij ciasto, ponakłuwaj widelcem i piecz 10 min. Wyjmij i ostudź. Umyj i wytrzyj do sucha 4 cytryny. Zetrzyj z nich skórkę zesterem, wyciśnij sok. Ubij 9 jaj z 375 g cukru pudru, dodaj 300 ml gęstej śmietany, lekko ubij. Połącz ze skórką i sokiem z cytryny, wymieszaj. Wylej masę na podpieczony spód i piecz 40 min. w temp. 170 stopni. Podawaj po dwóch dniach. Przed podaniem posyp cukrem pudrem.
Potrawka z indyka z pieczarkami
Udo indyka umyj, zalej zimną wodą, wsyp łyżkę soli i gotuj. Po godzinie dodaj włoszczyznę, natkę pietruszki, tymianek, liść laurowy, ziele angielskie i pieprz. Gotuj do miękkości mięsa na małym ogniu.20 dkg pieczarek oczyść, pokrój w plasterki i usmaż na maśle klarowanym. Posyp mąką, zasmaż, wlej rosół z gotowania indyka i duś na małym ogniu 15 min. Indyka pokrój na plastry i włóż do sosu. Gotuj kilka minut i uzupełnij rosołem jeśli trzeba. Dodaj 3 łyżki śmietany i 2 łyżki posiekanej naci pietruszki. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj z gotowanym kalafiorem polanym masłem.
czwartek, 8 grudnia 2016
Zupa z jagnięciny
Pozostałą pieczeń jagnięcą (0,5 kg) i kość z pieczeni przeciętą na pół włóż do garnka, zalej 2 l wody, zagotuj i gotuj 10 min. zbierając szumowiny. Na patelni rozgrzej oliwę i smaż na niej 5 min.pokrojoną w kostkę cebulę i 4 łodygi pokrojonego w talarki selera naciowego. Dodaj 20 obranych ząbków czosnku i łyżeczkę mielonego kuminu i smaż jeszcze 2 min. Włóż zawartość patelni do garnka z mięsem, dodaj puszkę białej fasoli Bonduelle, 1/2 łyżeczki kurkumy, 7 ziaren rozgniecionego kardamonu, 2 obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory i łyżeczkę brązowego cukru. Przykryj garnek pokrywka i gotuj na wolnym ogniu 20 min. 6 ziemniaków Irys obierz, pokrój w kostkę i dodaj do zupy. Dopraw solą i pieprzem i gotuj w odkrytym garnku 20 min. aż ziemniaki będą miękkie. Wyjmij kości. Podawaj z sokiem z cytryny i posiekaną kolendrą.
Pory w białym sosie
Kilka ładnych porów oczyść, obetnij zielone liście, dobrze wypłucz z piasku i gotuj w osolonej i ocukrzonej wodzie do miękkości. W rondlu rozgrzej 2 łyżki masła, wsyp 2 łyżki maki, zasmaż na biało, rozprowadź zimnym mlekiem (250 ml) (albo słodka śmietanką) na gładki sos, dodaj 250 ml wywaru z gotowania porów, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj na jednolity sos i gotuj na małym ogniu 15 min. aż sos zgęstnieje. Pory wyjmij łyżką cedzakową na sito, odciśnij lekko, wyłóż na papierowy ręcznik i odciśnij resztę wody. Wyłóż na półmisek i polej sosem.
Antrykot wołowy smażony.
Zetrzyj na drobnej tarce 2 obrane marchewki, 2 obrane korzenie pietruszki, kawałek obranego selera i cebulę. Dodaj do warzyw oliwę, cukier, pokruszony liść laurowy i ziele angielskie oraz sól. wyrób ręką na jednolitą masę. Antrykot pokrój na kotlety grubości palca i obłóż zaprawą z warzyw.
Zostaw w chłodnym miejscu na dobę. Oczyść z warzyw, oprósz solą i mąką. Smaż na rozgrzanym smalcu gęsim z obu stron na rumiano.
Dodaj masła klarowanego i wstaw do piekarnika nagrzanego do 100 stopni przykrywając folią aluminiową. Usmaż na maśle klarowanym pokrojoną w plastry cebulę i obłóż nią antrykot i ziemniaki pure. Podawaj z porami w białym sosie.
Bryzol wołowy ze szpinakiem
Dojrzały kawałek rostbefu umyj, osusz w ręczniku papierowym, pokrój na kotlety i rozbij tłuczkiem .Oprósz solą i mąką.Rozgrzej silnie na patelni masło klarowane i smaż bryzole z obu stron do zrumienienia. Przełóż na półmisek, połóż na bryzole kawałki masła i wstaw do nagrzanego do 100 stopni piekarnika. Opakowanie szpinaku opłucz w kilku wodach, odwiruj w wirówce do sałaty. Rozgrzej w garnku klarowane masło, wrzuć przeciśnięte przez praskę dwa ząbki czosnku i pokrojoną w kostkę cukrową cebulę.Gdy się zarumienią wrzucaj partiami liście szpinaku, mieszaj aż zwiędną i dorzucaj następną porcję. Dopraw do smaku solą, cukrem i pieprzem. Wyłóż szpinak na półmisek z bryzolami i podawaj z ziemniakami pure posypując mięso i ziemniaki usmażoną na maśle cebulą..
Perliczka z pomidorami
Perliczkę umyj, osusz w ręczniku papierowym, natrzyj solą, sproszkowanym imbirem i sokiem z cytryny. Zostaw w chłodzie na godzinę. Naszpikuj piersi i udka perliczki słoniną pokrojona w cienkie paski, obłóż plasterkami słoniny i kawałkami masła. Wstaw do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piecz skrapiając białym winem. Upieczoną perliczkę pokrój na porcje, ułóż na półmisku.
Podłużne pomidory umyj, osusz, pokrój w grube plastry. Dopraw solą, pieprzem czosnkiem, ulubionymi ziołami i skrop oliwą. Ułóż na blasze do pieczenia i piecz 20 mi w 180 stopniach. Przełóż pomidory na perliczkę.
Podawaj z pieczonymi ziemniakami i smażonymi borówkami.
Subskrybuj:
Posty (Atom)